fbpx
Obraz
Malowanie wałkiem to najpopularniejszy sposób malowania pomieszczeń. Przeczytaj, jak malować ściany wałkiem, aby osiągnąć zachwycający efekt i uniknąć powstawania nieestetycznych smug.

Malowanie ścian pędzlem? Kiedyś to był standard, teraz trudno to sobie wyobrazić. Malowanie wałkiem jest dużo łatwiejsze, wymaga od nas mniejszej precyzji i daje o wiele lepszy efekt. Nie potrzebujemy doświadczenia w pracach remontowych czy wykończeniowych, aby malować ściany wałkiem. Wystarczy, że poznamy kilka podstawowych zasad, a nawet pierwszy samodzielny remont będzie dla nas bułką z masłem.

  1. Jak malować ściany wałkiem? Po odpowiednim przygotowaniu!

Reguła nr 1 brzmi: nie można malować ścian wałkiem (ani pędzlem), jeśli nie została ona prawidłowo przygotowana. Jeśli remontujemy ściany, musimy najpierw sprawdzić przyczepność starych powłok malarskich i usunąć stare, łuszczące się warstwy farby. Konieczne jest także odpylenie i umycie podłoża oraz uzupełnienie ewentualnych ubytków zgodnie ze sztuką budowlaną.

  1. Malowanie ścian wałkiem bez smug – tylko z dobrą farbą

Nie mamy co liczyć na bardzo dobre rezultaty malowania, jeśli wybraliśmy farbę słabej jakości. Wtedy nawet mimo nałożenia kilku warstw kolor może być nierówny, zauważymy też przebarwienia i smugi. Sięgnijmy po wyrób łatwy w aplikacji, charakteryzujący się głębią koloru i dobrym kryciem, jak Dulux Kolory Świata lub Dulux EasyCare.

  1. Malowanie wałkiem bez smug – tylko z dobrym wałkiem

Nie zdziałamy cudów bez dobrego wałka. Informacji na temat tego, jaki wałek należy zastosować, szukajmy w karcie technicznej produktu, czyli farby. Obowiązuje więc kolejność: najpierw wybieramy wyrób do malowania ścian, następnie dobieramy zaś narzędzia. Koniecznie weźmy pod uwagę też strukturę ściany. Jeśli ściana jest pokryta np. tynkiem strukturalnym, zastosowanie znajdzie wałek o dłuższym włosiu.

  1. Malowanie ścian wałkiem – przygotuj wałek!

Jeśli nie przygotujemy prawidłowo wałka do prac malarskich, na ścianie po malowaniu zauważymy prawdopodobnie paprochy i resztki runa. Aby pozbyć się luźnego włosia, oklejmy wałek taśmą malarską, a następnie szybko ją zerwijmy. Przed malowaniem opłuczmy zaś wałek w wodzie i dokładnie go wyciśnijmy – pozwoli to pozbyć się zabrudzeń, a jednocześnie spowoduje mniejszą chłonność wałka.

  1. Malowanie ścian wałkiem od A do Z

Jak malować wałkiem bez smug? Nabierajmy na niego niezbyt duże ilości farby, a nadmiar wyrobu odciskajmy na kuwecie malarskiej. Malujemy od góry do dołu, tylko delikatnie dociskając wałek do podłoża. Wskutek mocnego dociskania narzędzia do ściany, runo zostawiałoby ślady brzegów. Istotne jest, aby kolejne pasy nachodziły na siebie (metoda „mokro na mokro” lub na „literę V”). Pamiętajmy, że najważniejsza jest ostatnia warstwa – wykonajmy ją możliwie najbardziej precyzyjnie, a po skończonym malowaniu nie nanośmy żadnych poprawek.

 

 

"Kleks" Drewka, Puszkiel sp.j.
ul. Zjednoczenia 104A
65-021 Zielona Góra
NIP 929-000-14-19
BDO 000119114

tel. 68 380 23 00
zamowienia@kleks-hurtownia.pl

 

PROGRAMY

 

GODZINY PRACY

 

Pn - pt:    7:00 - 16:00
Sobota:    7:30 - 13:30