fbpx
Obraz

Zanim zaczniesz wydłubywać stare fugi upewnij się, czy to konieczne. O ile dobrze się trzymają, a są tylko zanieczyszczone, może uda się je odświeżyć.

Pierwsza próba to mycie. Większość detergentów poradzi sobie z zabrudzeniami z mydła lub kurzu. Gdy na fugach jest pleśń, trzeba będzie kupić specjalny środek odgrzybiający do spoin mineralnych i silikonowych. Nanosi się go poprzez spryskiwanie i przeciera fugi gąbką lub ścierką. Środki takie bywają żrące więc konieczne będą gumowe rękawice.

Trudniejsze zabrudzenia można wstępnie oczyścić szczotką o twardym włosiu, a później przemyć resztki gąbką. W sklepach są też środki do konserwacji fug, między innymi specjalne pisaki do ich przemalowywania. Są też farby do spoin, które nanosi się małym pędzelkiem. Pomogą zamalować plamy niemożliwe do usunięcia. Farbami ani pisakami nie odświeża się spoin silikonowych. Jeśli nie chcesz zbyt szybko powtarzać czyszczenia, zaimpregnuj fugi. Służą do tego specjalne preparaty hydrofobizujące. Spryskuje się nimi czyste i suche fugi. Zaimpregnowana fuga nie wchłania wody, a więc także brudu. Pozostaje on na powierzchni. Łatwo go wtedy usunąć. Impregnację powinno się powtarzać raz na rok.

  1. WYMIANA FUGI MINERALNEJ

    Fugi robione z zaprawy są trudne do usunięcia, bo zazwyczaj mocno trzymają się podłoża. Trochę łatwiej je usunąć, gdy są stare i zaczynają pękać lub się wykruszać. Warto się zaopatrzyć w specjalne ręczne noże lub dwuostrzowe pilniki do usuwania starych fug. Najwygodniej jednak użyć elektrycznej mikroszlifierki wielozadaniowej, sprzedawanej z zestawem różnych kocówek roboczych. Aby usuwać spoiny mikroszlifierkę trzeba uzbroić w końcówkę frezującą. Podczas frezowania należy pilnować, żeby nie uszkodzić płytek.

    Po usunięciu fug puste miejsca trzeba odkurzyć najpierw sztywną szczotką, a na koniec odkurzaczem. Masę do fugowania rozrabiasz w wiaderku z wodą – dosypując zaprawy do wody, a nie odwrotnie. Musisz uzyskać konsystencję gęstoplastyczną. Masę nakłada się pacą gumową. Zwilżoną gąbką zbierasz później nadmiar masy i profilujesz spoiny – żeby były płaskie. Na zakończenie wilgotną ścierką lub gąbką zmywasz z płytek resztki zaprawy i smugi pozostałe po fugowaniu.

  2. WYMIANA FUGI SILIKONOWEJ

    Oprócz fug mineralnych są też elastyczne, robione z silikonu sanitarnego, szklarskiego lub neutralnego (czasem też z masy polimerowej). Takie fugi znajdują się w narożnikach okładzin oraz między płytkami a wannami, blatami kuchennymi, umywalkami itp. Usuwa się je specjalnym nożem do spoin. Trudne do oderwania resztki fugi można najpierw rozmiękczyć nanosząc na nie rozpuszczalnik do silikonu, sprzedawany w postaci pasty. Miejsce po spoinie oczyszcza się i przemywa benzyną ekstrakcyjną.

    Brzegi spoiny warto wykleić taśmą malarską, żeby nowa spoina wyszła równo. Silikon można dobrać pod kolor do pozostałych fug. Pamiętaj, żeby do uszczelniania między płytkami a elementami akrylowymi (wannami lub brodzikami) stosować silikon neutralny. Silikonów o utwardzaniu octowym do tego się nie używa. Silikon nanosi się ręczną wyciskarką, po zamocowaniu kartusza z masą i odcięciu plastikowego czubka. Odetnij go tak, żeby dziura miała szerokość zbliżoną do szerokości spoiny. Zaraz po naniesieniu silikonu wygładza się go specjalną plastikową szpachelką. Od razu trzeba usunąć taśmę malarską.

 

 

"Kleks" Drewka, Puszkiel sp.j.
ul. Zjednoczenia 104A
65-021 Zielona Góra
NIP 929-000-14-19
BDO 000119114

tel. 68 380 23 00
zamowienia@kleks-hurtownia.pl

 

PROGRAMY

 

GODZINY PRACY

 

Pn - pt:    7:00 - 16:00
Sobota:    7:30 - 13:30