fbpx
Obraz
Malowanie ścian wbrew powszechnie panującej opinii nie jest sprawą trudną. Może to wykonać niemal każdy na bardzo wysokim poziomie realizacji pod warunkiem zachowania kilku zasad i odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności. Poniżej kilka praktycznych wskazówek instruktażowych pomocnych tym, którzy szybko chcą zmienić lub odświeżyć swoje wnętrze, bez ponoszenia dużych kosztów związanych z zatrudnianiem fachowców. Wystarczy kilka godzin, a pomieszczenie może zupełnie zmienić swój wygląd.
 1. 1) Decyzja


  Niekiedy najtrudniej podjąć jest decyzję o remoncie. Mamy w głowie stare scenariusze sprzed lat, kiedy malowanie było wydarzeniem sezonu. Dziś, przy dostępie do najwyższej jakości farb i narzędzi, malowanie jest szybkim i nietrudnym zadaniem.

  Salon w modnych kolorach fioletu i szarości

  2) Obmiar pomieszczenia

  Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić zabierając się do malowania mieszkania, jest dokładne sprawdzenie powierzchni ścian, które zamierzamy odnowić. Jeśli pomieszczenie będzie jednokolorowe, można wielkości sumować, jeśli kusi nas połączenie kilku kolorów, lepiej powierzchnie każdej ściany notować oddzielnie.

  3) Koncepcja kolorystyczna

  Wzornik kolorów

  Wybór koloru farby do pomieszczenia powinien uwzględniać kilka istotnych czynników. Aby zminimalizować ryzyko błędu, warto spojrzeć na problem pod kilkoma względami.

  Nasze preferencje

  To jeden z najistotniejszych czynników. Warto sięgać po kolory kierując się znajomością własnej natury, a nie aktualną modą. Szczególnie, gdy chodzi o pomieszczenia, w których spędzamy dużo czasu. W otoczeniu ulubionych barw czujemy się zrelaksowani i radośni, a wnętrze w takich odcieniach będzie nas cieszyć latami.

  Charakterystyka pomieszczenia

  Analiza pod kątem, czy pomieszczenie jest duże czy małe i jakie ma oświetlenie. Zasady doboru są takie, iż do wnętrz małych, niskich i ciemnych wybieramy kolory bardzo jasne, rozbielone, odbijające duże ilości światła. Jeśli chcemy zastosować w nich mocny akcent kolorystyczny, lepiej zrobić to za pomocą udekorowania w ten sposób jednej ściany lub jej fragmentu, niż malując całe pomieszczenie. Jasne kolory, dzięki swoim właściwościom, powiększają optycznie wnętrza sprawiając wrażenie większej przestrzeni.

  Funkcje wnętrza

  Kolory wpływają na naszą psychikę. To dzięki nim możemy czuć się zrelaksowani, mogą pobudzać nasz apetyt, koić nerwy. W zależności od tego, jakie pomieszczenie malujemy, wśród takich puli barw się poruszajmy, by wzmacniały cele, jakie możemy za ich pomocą osiągnąć. I tak np. w łazienkach sprawdzają się barwy nawiązujące odcieniami do wody, morza, powietrza. Przywołują nam na myśl czystość i świeżość. W kuchni apetyt pobudzają barwy nawiązujące do odcieni owoców i warzyw. Przy nich zawsze będziemy mieli ochotę na małe co nieco. Jeśli – przeciwnie – chcemy wyciszyć apetyt, sięgnijmy po odcienie niebieskiego, turkusu i chłodnego fioletu.

  4) Zakupy czyli wybór farby i narzędzi oraz gruntu

  Dzisiaj producenci farb dedykują serie produktów konkretnym pomieszczeniom. Znajdziemy więc farby przeznaczone do pokoi, salonów i gabinetów, a także te o podwyższonej odporności na wodę i szorowanie – do kuchni i łazienek. Każdą farbę do ścian można kupić w dowolnym niemal kolorze, gdyż prócz gotowych produktów możemy nabyć farby z mieszalnika, gdzie paleta barw jest nieograniczona.

  Narzędzia malarskie potrzebne do wykonania remontu:

  2 wałki (duży i mały)

  długi trzonek do wałka

  pędzle (3 szt., duży, mały i „kaloryferowiec”)

  kuweta

  taśmy malarskie

  folie malarskie ochronne

  Akcesoria do malowania

  5) Przygotowanie do malowania

  Przygotowując pomieszczenie do prac malarskich, należy wynieść z niego możliwie wiele rzeczy. Przedmioty, które z jakichś względów muszą pozostać w pomieszczeniu, zabezpieczamy przed ewentualnym zabrudzeniem osłaniając je folią malarską. Demontujemy gniazdka elektryczne i lampy, oklejamy listwy przypodłogowe, framugi okienne oraz drzwi.

  Pomieszczenie przygotowanie do malowania

  Ważnym elementem jest uważne obejrzenie ścian, ich reperacja oraz ewentualna impregnacja.

  6) Malowanie

  Rozpoczynamy od pomalowania miejsc trudno dostępnych i kątów wnętrza oraz krawędzi ścian.

  Wlewanie farby do kuwety

  Robimy to za pomocą pędzli i małego wałka. Gdy wszystkie miejsca wymagające większej precyzji są już pokryte, możemy przejść do czynności głównej – pokrycia dużych powierzchni ścian. Robimy to za pomocą wałka z włosiem odpowiednio dobranym do podłoża i faktury ściany. Malujemy ruchami pionowymi, od górnej do dolnej krawędzi. Wałka obficie pokrytego farbą nie powinniśmy zbyt mocno przyciskać do podłoża.

  Malowanie ściany wałkiem

  Pamiętajmy o tym, by malować całe powierzchnie ścian i nie przerywać prac w połowie. Ważne, by łączyć kolejne fragmenty „na mokro” . Konieczne poprawki po wyschnięciu należy wykonać malując całe powierzchnie ścian. Idealnie gładką płaszczyznę uzyskamy malując dobrze przygotowaną ścianę, wykonując rytmicznie powtarzające się ruchy wałkiem góra-dół.

  Czynność malowania (w zależności od farby i podłoża) należy powtórzyć. Producenci farb zaznaczają na opakowaniach, w jakich odstępach czasu można ją wykonać.

  7) Wykończenie

  Taśmy malarskie usuwamy kilkanaście minut po zakończonym malowaniu, gdy farba już się nie rozmazuje, ale powłoka jeszcze nie jest sucha. Taśmę odklejamy uważnie i pod małym kątem w stosunku do powierzchni ściany. Jest to czynność istotna, gdyż ma wpływ na końcowy efekt naszej pracy.

  Usuwanie taśmy malarskiej

  Warto pamiętać, iż każda farba ma określone parametry, w których zalecane jest jej stosowanie. W przypadku emalii do ścian są to wilgotność i temperatura. Niektóre problemy w aplikacji farb wynikają z nieodpowiednich warunków ich stosowania.

  Farby te osiągają swoje pełne właściwości dopiero po kilkudziesięciu dniach, dlatego ważne, by w tym czasie zachować należytą ostrożność.

  Powodzenia!

 

 

"Kleks" Drewka, Puszkiel sp.j.
ul. Zjednoczenia 104A
65-021 Zielona Góra
NIP 929-000-14-19
BDO 000119114

tel. 68 380 23 00
zamowienia@kleks-hurtownia.pl

 

PROGRAMY

 

GODZINY PRACY

 

Pn - pt:    7:00 - 16:00
Sobota:    7:30 - 13:30