-
WYMIANA FUGI MINERALNEJ
Fugi robione z zaprawy są trudne do usunięcia, bo zazwyczaj mocno trzymają się podłoża. Trochę łatwiej je usunąć, gdy są stare i zaczynają pękać lub się wykruszać. Warto się zaopatrzyć w specjalne ręczne noże lub dwuostrzowe pilniki do usuwania starych fug. Najwygodniej jednak użyć elektrycznej mikroszlifierki wielozadaniowej, sprzedawanej z zestawem różnych kocówek roboczych. Aby usuwać spoiny mikroszlifierkę trzeba uzbroić w końcówkę frezującą. Podczas frezowania należy pilnować, żeby nie uszkodzić płytek.
Po usunięciu fug puste miejsca trzeba odkurzyć najpierw sztywną szczotką, a na koniec odkurzaczem. Masę do fugowania rozrabiasz w wiaderku z wodą – dosypując zaprawy do wody, a nie odwrotnie. Musisz uzyskać konsystencję gęstoplastyczną. Masę nakłada się pacą gumową. Zwilżoną gąbką zbierasz później nadmiar masy i profilujesz spoiny – żeby były płaskie. Na zakończenie wilgotną ścierką lub gąbką zmywasz z płytek resztki zaprawy i smugi pozostałe po fugowaniu.
-
WYMIANA FUGI SILIKONOWEJ
Oprócz fug mineralnych są też elastyczne, robione z silikonu sanitarnego, szklarskiego lub neutralnego (czasem też z masy polimerowej). Takie fugi znajdują się w narożnikach okładzin oraz między płytkami a wannami, blatami kuchennymi, umywalkami itp. Usuwa się je specjalnym nożem do spoin. Trudne do oderwania resztki fugi można najpierw rozmiękczyć nanosząc na nie rozpuszczalnik do silikonu, sprzedawany w postaci pasty. Miejsce po spoinie oczyszcza się i przemywa benzyną ekstrakcyjną.
Brzegi spoiny warto wykleić taśmą malarską, żeby nowa spoina wyszła równo. Silikon można dobrać pod kolor do pozostałych fug. Pamiętaj, żeby do uszczelniania między płytkami a elementami akrylowymi (wannami lub brodzikami) stosować silikon neutralny. Silikonów o utwardzaniu octowym do tego się nie używa. Silikon nanosi się ręczną wyciskarką, po zamocowaniu kartusza z masą i odcięciu plastikowego czubka. Odetnij go tak, żeby dziura miała szerokość zbliżoną do szerokości spoiny. Zaraz po naniesieniu silikonu wygładza się go specjalną plastikową szpachelką. Od razu trzeba usunąć taśmę malarską.