-
1) Decyzja
Niekiedy najtrudniej podjąć jest decyzję o remoncie. Mamy w głowie stare scenariusze sprzed lat, kiedy malowanie było wydarzeniem sezonu. Dziś, przy dostępie do najwyższej jakości farb i narzędzi, malowanie jest szybkim i nietrudnym zadaniem.2) Obmiar pomieszczenia
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić zabierając się do malowania mieszkania, jest dokładne sprawdzenie powierzchni ścian, które zamierzamy odnowić. Jeśli pomieszczenie będzie jednokolorowe, można wielkości sumować, jeśli kusi nas połączenie kilku kolorów, lepiej powierzchnie każdej ściany notować oddzielnie.
3) Koncepcja kolorystyczna
Wybór koloru farby do pomieszczenia powinien uwzględniać kilka istotnych czynników. Aby zminimalizować ryzyko błędu, warto spojrzeć na problem pod kilkoma względami.
Nasze preferencje
To jeden z najistotniejszych czynników. Warto sięgać po kolory kierując się znajomością własnej natury, a nie aktualną modą. Szczególnie, gdy chodzi o pomieszczenia, w których spędzamy dużo czasu. W otoczeniu ulubionych barw czujemy się zrelaksowani i radośni, a wnętrze w takich odcieniach będzie nas cieszyć latami.
Charakterystyka pomieszczenia
Analiza pod kątem, czy pomieszczenie jest duże czy małe i jakie ma oświetlenie. Zasady doboru są takie, iż do wnętrz małych, niskich i ciemnych wybieramy kolory bardzo jasne, rozbielone, odbijające duże ilości światła. Jeśli chcemy zastosować w nich mocny akcent kolorystyczny, lepiej zrobić to za pomocą udekorowania w ten sposób jednej ściany lub jej fragmentu, niż malując całe pomieszczenie. Jasne kolory, dzięki swoim właściwościom, powiększają optycznie wnętrza sprawiając wrażenie większej przestrzeni.
Funkcje wnętrza
Kolory wpływają na naszą psychikę. To dzięki nim możemy czuć się zrelaksowani, mogą pobudzać nasz apetyt, koić nerwy. W zależności od tego, jakie pomieszczenie malujemy, wśród takich puli barw się poruszajmy, by wzmacniały cele, jakie możemy za ich pomocą osiągnąć. I tak np. w łazienkach sprawdzają się barwy nawiązujące odcieniami do wody, morza, powietrza. Przywołują nam na myśl czystość i świeżość. W kuchni apetyt pobudzają barwy nawiązujące do odcieni owoców i warzyw. Przy nich zawsze będziemy mieli ochotę na małe co nieco. Jeśli – przeciwnie – chcemy wyciszyć apetyt, sięgnijmy po odcienie niebieskiego, turkusu i chłodnego fioletu.
4) Zakupy czyli wybór farby i narzędzi oraz gruntu
Dzisiaj producenci farb dedykują serie produktów konkretnym pomieszczeniom. Znajdziemy więc farby przeznaczone do pokoi, salonów i gabinetów, a także te o podwyższonej odporności na wodę i szorowanie – do kuchni i łazienek. Każdą farbę do ścian można kupić w dowolnym niemal kolorze, gdyż prócz gotowych produktów możemy nabyć farby z mieszalnika, gdzie paleta barw jest nieograniczona.
Narzędzia malarskie potrzebne do wykonania remontu:
2 wałki (duży i mały)
pędzle (3 szt., duży, mały i „kaloryferowiec”)
taśmy malarskie
folie malarskie ochronne
5) Przygotowanie do malowania
Przygotowując pomieszczenie do prac malarskich, należy wynieść z niego możliwie wiele rzeczy. Przedmioty, które z jakichś względów muszą pozostać w pomieszczeniu, zabezpieczamy przed ewentualnym zabrudzeniem osłaniając je folią malarską. Demontujemy gniazdka elektryczne i lampy, oklejamy listwy przypodłogowe, framugi okienne oraz drzwi.
Ważnym elementem jest uważne obejrzenie ścian, ich reperacja oraz ewentualna impregnacja.
6) Malowanie
Rozpoczynamy od pomalowania miejsc trudno dostępnych i kątów wnętrza oraz krawędzi ścian.
Robimy to za pomocą pędzli i małego wałka. Gdy wszystkie miejsca wymagające większej precyzji są już pokryte, możemy przejść do czynności głównej – pokrycia dużych powierzchni ścian. Robimy to za pomocą wałka z włosiem odpowiednio dobranym do podłoża i faktury ściany. Malujemy ruchami pionowymi, od górnej do dolnej krawędzi. Wałka obficie pokrytego farbą nie powinniśmy zbyt mocno przyciskać do podłoża.
Pamiętajmy o tym, by malować całe powierzchnie ścian i nie przerywać prac w połowie. Ważne, by łączyć kolejne fragmenty „na mokro” . Konieczne poprawki po wyschnięciu należy wykonać malując całe powierzchnie ścian. Idealnie gładką płaszczyznę uzyskamy malując dobrze przygotowaną ścianę, wykonując rytmicznie powtarzające się ruchy wałkiem góra-dół.
Czynność malowania (w zależności od farby i podłoża) należy powtórzyć. Producenci farb zaznaczają na opakowaniach, w jakich odstępach czasu można ją wykonać.
7) Wykończenie
Taśmy malarskie usuwamy kilkanaście minut po zakończonym malowaniu, gdy farba już się nie rozmazuje, ale powłoka jeszcze nie jest sucha. Taśmę odklejamy uważnie i pod małym kątem w stosunku do powierzchni ściany. Jest to czynność istotna, gdyż ma wpływ na końcowy efekt naszej pracy.
Warto pamiętać, iż każda farba ma określone parametry, w których zalecane jest jej stosowanie. W przypadku emalii do ścian są to wilgotność i temperatura. Niektóre problemy w aplikacji farb wynikają z nieodpowiednich warunków ich stosowania.
Farby te osiągają swoje pełne właściwości dopiero po kilkudziesięciu dniach, dlatego ważne, by w tym czasie zachować należytą ostrożność.
Powodzenia!